Důstojník byl zatčen během vyšetřování smrti Američana Michaela Sharpa a Švédky Zaidy Catalanové z loňského března ve městě Kananga. Nahrávka Mambweniho usvědčila ze setkání s oběma oběťmi. Plukovník setkání opakovaně popřel.

Podle SVT nahrávka, která se objevila ve čtvrtek, naznačuje, že Mambweni byl v kontaktu s nejmenovanou osobou, která vyšetřovatele OSN vlákala na místo, kde byli zabiti. Mambweni byl ve čtvrtek zatčen.

Kongo z vražd vinilo milice Kamwina Nsapu, které působí v centrální provincii Kasai. Organizace na obranu lidských práv však uvedly, že na činu se možná podílely i bezpečnostní síly, což konžská vláda popírá.

Sharp a Catalanová v africké zemi monitorovali dodržování sankcí uvalených na Kongo Radou bezpečnosti OSN. Jejich těla byla nalezena několik týdnů po jejich únosu neznámými útočníky v násilím zmítané provincii Kasai.

Úkolem odborníků OSN bylo mimo jiné informovat mimo jiné o nelegálních pohybech zbraní na území Konga, které destabilizují různé povstalecké skupiny.

Ve středoafrické zemi se mají 23. prosince konat prezidentské volby. Konžané si v nich zvolí nástupce současného vůdce Josepha Kabily, který je u moci od roku 2001. Kabilovi již konžská ústava další funkční období nedovoluje. Jeho poslední mandát přitom vypršel už v roce 2016, svůj odchod ovšem prezident doposud odkládal. Prosincové hlasování bylo nakonec vypsáno po měsících krvavých protivládních protestů.