Merkelová, která chce nadále zůstat kancléřkou, se v čele CDU rozhodla skončit po sérii volebních neúspěchů, k nimž patřily i loňské parlamentní volby, ve kterých CDU/CSU výrazně ztratila. I když se v posledních měsících ve straně stále častěji ozývala kritika čtyřiašedesátileté političky a způsobu, jakým CDU vede, velká většina členů uznává její dlouholeté zásluhy. To bylo vidět i dnes, když se Merkelová hned na úvod sjezdu dočkala skandovaného potlesku ve stoje.

Díky rozhodnutí Merkelové o odchodu z čela strany křesťanští demokraté v posledních týdnech zažili kampaň, jakou desítky let nepamatují. O post předsedy strany se totiž alespoň dva kandidáti ucházeli naposledy v roce 1971. Letos se o funkci, z níž v Německu nebývá daleko k postu kancléře, utkávají hned tři politici - vedle Krampové-Karrenbauerové a Merze ještě ministr zdravotnictví Jens Spahn, kterému se ale nedávají příliš velké šance. Každý z delegátů, kterých je celkem 1001, má přitom možnost navrhnout i někoho dalšího. Není tak vyloučeno, že ještě alespoň jeden kandidát přibude.

I tak se ale nakonec podle všeho v těsném souboji rozhodne mezi Krampovou-Karrenbauerovou, která je mnohými vnímána jako pokračovatelka politiky Merkelové, a Merzem, který by zřejmě stranu rád vedl zpět k pravicovějším a konzervativnějším pozicím. Výsledky prvního kola hlasování mají být známy kolem 16:00.

Vedle předsedy si dnes CDU zvolí i místopředsedy a členy předsednictva. Během dvoudenního sjezdu by strana měla také schválit usnesení k migračnímu paktu OSN.