UNIFIL dále uvedly, že jsou ve spojení s všemi stranami s cílem podniknout "urgentní kroky". Předběžný nález hodlá UNIFIL také poskytnout úřadům v Libanonu.

Izraelská armáda v úterý oznámila, že zahájila operaci Severní štít, jejímž cílem je zničit na hranici tajné tunely, které podle tvrzení Izraele nechalo vyhloubit libanonské šíitské hnutí Hizballáh s cílem páchat útoky v Izraeli. Chodby podle Izraele zatím nebyly dokončeny.

Libanonská armáda krátce nato ve svém prohlášení označila izraelské informace o tunelech za "pouhá tvrzení" a vyzvala Tel Aviv, aby předložil konkrétní souřadnice a podrobnosti o umístění těchto tunelů. Izrael rovněž varovala, aby neprováděl žádné aktivity na libanonském území.

UNIFIL poté oznámila že do Izraele pošle svůj tým, který má za úkol zjistit fakta. V této souvislosti mise vyzvala k umožnění plného přístupu ke všem oblastem podél hranice.

Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. Z hnutí odporu se pak v Libanonu stala i široce uznávaná politická strana, která zasedá v parlamentu a má i zastoupení ve vládě. Za teroristickou organizaci považují některé země vojenské křídlo Hizballáhu, to vedlo s Izraelem několik konfliktů, poslední v roce 2006, a je zapojeno i do syrské války, kde stejně jako šíitský Írán bojuje na straně tamní vlády.