Králův projev měl být shrnutím hlavních bodů politiky království a panovník jej pronesl po ukončení své týdenní cesty po Saúdské Arábii.

Funkci parlamentu má v zemi Poradní rada, což je shromáždění 150 lidí s pravomocí pomocného poradního sboru krále. Pětinu radních tvoří ženy.

V zahraniční politice je podle krále prioritou Rijádu palestinský problém, v domácí pak podpora soukromého sektoru. Salmán prohlásil, že pověřil korunního prince, tady svého syna Muhammada, aby se zaměřil na rozvoj lidských zdrojů a přípravu mladých Saúdských Arabů na budoucí zaměstnání.

Účast Saúdské Arábie v jemenském konfliktu nebyla podle Salmána volbou, ale povinností, protože bylo nezbytné zúčastnit se boje proti šíitským povstalcům. Král ocenil snahu OSN konflikt ukončit. Zmocněnec OSN pro Jemen se chystá ještě letos svolat mírová jednání o Jemenu. Vláda už přislíbila účast, přijet hodlají také povstalci.

Kvůli Chášukdžímu, který byl v říjnu při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu zavražděn, čelí Saúdská Arábie kritice. Chášukdží patřil ke kritikům Rijádu a působil jako novinář a spisovatel. Rijád vraždu přiznal až se zpožděním a dosud ji plně neobjasnil.

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán se podle dnešních sdělení médií koncem měsíce zúčastní summitu G20 v Buenos Aires. Podle agentury AP půjde o první zahraniční cestu bin Salmána od říjnové vraždy Chášukdžího. Pokud korunní princ na summit opravdu dorazí, bude mít možnost setkat se s lídry USA, Turecka a evropských států. Dvoudenního summitu, který bude zahájen 30. listopadu, se zúčastní mimo jiné americký prezident Donald Trump či jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Podle televize Al-Arabíja bude účast korunního prince na summitu součástí delší zahraniční cesty, bližší podrobnosti nicméně televize neuvedla.

Od vraždy Chášukdžího panují spekulace o tom, zda mohl být novinář zabit bez svolení korunního prince. Rijád dlouhodobě odmítá, že měl bin Salmán s vraždou cokoliv společného a v souvislosti s činem obvinil 11 lidí, přičemž pro pět z nich požaduje tresty smrti. Turecký prezident Erdogan mezitím v článku pro list The Washington Post (WP) napsal, že příkaz k vraždě Chášukdžího přišel "z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie", nikoliv však od krále Salmána. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle WP dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího, který byl kritikem režimu v Saúdské Arábii, nařídil přímo saúdský korunní princ.