Izraelské úřady přistoupily k urychlenému leteckému přesunu etiopských Židů do Izraele v roce 1991, když v Etiopii zuřila občanská válka. Tehdy se touto cestou dostalo do Izraele přes 14.000 Židů, nyní žije v zemi zhruba 145.000 etiopských Židů. Izraelská vláda se v roce 2015 zavázala, že zbývajícím etiopským Židům zařídí přesun do Izraele, jeho financování ale dosud neschválila .

Většina Židů žijících v Etiopii má v Izraeli příbuzné. Navzdory židovským kořenům je ale Izrael nepovažuje za Židy a k imigraci tak potřebují vládní souhlas. Etiopští Židé postup izraelských úřadů označují za diskriminaci.

"Nevěřím, že má izraelská vláda problém s financováním přesunu etiopských Židů zpět do Izraele," řekl dnes zástupce židovské komunity v etiopské metropoli a městě Gondar Neggousa Zemene Alemu. "Myslím, že jde spíš o politický krok nebo rasismus," dodal.

Židé v Etiopii si stěžují na porušování lidských práv a ostrakizaci. V Addis Abebě na protest proti izraelské vládě se sešli už letos v únoru, kdy varovali, že zahájí masovou hladovku, pokud jim izraelská vláda nepomůže.