"Je to pro Jemen klíčový moment. Dostal jsem od stran v Jemenu ujištění, že jsou rozhodnuty na tyto konzultace přijet. Věřím, že to myslí upřímně," řekl Griffiths o chystaných jednáních. Prohlásil rovněž, že je připraven zajistit šíitským povstalcům ze Saná doprovod, bude-li to potřebné. Zmocněnec také řekl, že příští týden pojede do jemenské metropole. Rozhovory by chtěl uspořádat do konce roku.

Šíité v září žádali, aby OSN zajistila, že letadlo, v němž poletí do Ženevy, nebude muset přistát v Džibuti, kde by museli projít prohlídkou koalice vedené Saúdskou Arábií. Griffiths dnes oznámil, že co nejdříve vyřeší přípravy na rozhovory, jež mají být tentokrát ve Švédsku. Přípravná jednání zahrnují podle něj problém s mezipřistáním, evakuaci některých zraněných Jemenců ze Saná a výměnu vězňů a zadržených osob.

Jemenská válka začala v roce 2014, kdy šíité, za nimiž stojí Írán, obsadili Saná a postupovali do dalších částí země. Tradičně žijí menšinoví šíité na severu Jemenu, ale tvrdí, že vláda v Saná je zkorumpovaná a že příliš podléhá Saúdské Arábii a USA.

V roce 2015 do bojů vstoupila na straně vlády koalice vedená Saúdskou Arábií, jemenská vláda odešla do exilu a později se přesunula do Adenu. Boje na jihu stále trvají. Válku nepřežilo nejméně 10.000 lidí a potravinovou pomoc potřebuje více než 14 z 27 milionů Jemenců.