Úřad dal městu pokutu loni v listopadu. Proti sankcím se mohou pokutovaní bránit u soudu. "Do roka a do dne se konal soud. Dnes nepravomocně rozhodl, že se přestupek stal a pokuta byla oprávněná," uvedl Outlý. Prostějovská radnice další postup zváží. "Právní oddělení informaci prověří a navrhne orgánům města další postup," řekla dnes ČTK mluvčí města Jana Gáborová.

Radnice pochybila v tom, že loni před volbami v zářijovém čísle radničních listů umožnila písemné vyjádření k volební kampani Miladě Sokolové a Tomáši Blumensteinovi z klubu zastupitelů za ODS. Toto vyjádření mohlo podle dohledového úřadu naplňovat znaky volební kampaně.

Úřad už udělil mnoho pokut v souvislosti s různými typy voleb. Trestal jak uveřejnění věcí v radničních tiscích, tak pochybení při kampani jako například neoznačení volebních materiálů zadavatelem a zpracovatelem, ale také chyby ve financování volební kampaně jako nezveřejnění účtů nebo webových stránek s účtem.

O prvním případu soud rozhodoval na konci srpna, kdy projednal první žalobu proti sankci od úřadu. Pokutu 19.000 korun tehdy dostala Občanská demokratická aliance (ODA) za neoznačení propagačního letáku informacemi o zadavateli a zpracovateli. Strana rozhodnutí napadla u soudu a ten jí pokutu snížil na 10.000 korun.