Generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, bývalý šéf poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz i ministr zdravotnictví Jens Spahn, jejichž střetnutí v bývalé průmyslové hale přihlíželo zhruba 800 lidí, se shodli na tom, že dlouhodobě nejsilnější německá strana potřebuje změnu. O novém začátku a obnově mluvila šestapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová i třiašedesátiletý Merz. Nejmladší z kandidátů - osmatřicetiletý Spahn - vyzval také k výměně generací.

Merz i Spahn, kteří mají na řadu oblastí jiný názor než Merkelová, se shodli také na tom, že CDU musí být pro voliče představitelkou silného právního státu a vnitřní bezpečnosti. Krampová-Karrenbauerová, která je odcházející šéfce strany politicky i povahově nejblíže, v souvislosti s otázkou bezpečnosti poznamenala, že není možné, aby CDU zcela ochromilo téma migrace. Začátkem příštího roku by se podle ní měli sejít příznivci migrační politiky Merkelové i její odpůrci a jednou pro vždy si vyříkat pohled na září roku 2015, kdy se rozhodlo o tom, že Německo neuzavře uprchlíkům své hranice, a na to, jak se z uplynulých tří let poučit.

Velkého potlesku se bývalé sárské premiérce dostalo za slova o tom, že by strana měla změnit svou debatní kulturu. Nové návrhy podle ní nemají přicházet hotové shora, z kancléřství, ale nejdříve se o nich má diskutovat v celé straně, pak v poslanecké frakci a až nakonec ve vládě.

Spahna a Merze, který trávil poslední léta mimo vrcholovou politiku v byznysu, zase zaplněná industriální hala silným potleskem ocenila za slova o tom, že CDU, která je nyní v průzkumech na historicky nízkých hodnotách, může znovu výrazně posílit a díky tomu zásadně ubrat voliče protestní a protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD).

Z dalších témat byli kandidáti během tříhodinové akce dotazováni mimo jiné na daňovou a sociální politiku, rostoucí nájmy nebo změny v armádě.

Křesťanští demokraté oslovení ČTK v Lübecku očekávají, že se o novém předsedovi strany a možném budoucím kandidátovi na kancléře nakonec rozhodne mezi Krampovou-Karrenbauerovou a Merzem. Byli to právě oni, komu se dnes dostávalo největšího potlesku. Podobně to vidí i straníci ve zbytku Německa. Podle aktuálního průzkumu pro televizi ARD by si Krampovou-Karrenbauerovou za předsedkyni přálo 46 procent příznivců CDU, Merze 31 procent a Spahna jen 12 procent.

Série regionálních konferencí kandidáty na post šéfa CDU zavede také do Mohuče, Düsseldorfu nebo Brém a skončí poslední listopadový den v německé metropoli.