Drahoš v čele školského a kulturního výboru vystřídal lidovce Zdeňka Papouška. Fischer nahradil někdejšího ministra vnitra Františka Bublana, který už v letošních volbách senátorský mandát neobhajoval. Předsednické místo v zahraničním výboru měla podle dohod senátorských frakcí obsadit ODS.

Další z nových senátorů, někdejší místopředseda sněmovního rozpočtového výboru a náměstek plzeňského hejtmana Vladislav Vilímec (ODS) se stal předsedou výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Nahradil sociálního demokrata Jaromíra Strnada.

Zvolení nováčků do čela senátních orgánů není neobvyklé. V minulosti takto stanul například v čele výboru pro záležitosti Evropské unie Václav Hampl (za KDU-ČSL), který tento výbor povede i nadále.

Lékař Marek Hilšer (MHS), tedy třetí z letošních prezidentských kandidátů, kteří byli v říjnu zvoleni do Senátu, bude působit ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Také tento výbor získal nového předsedu v osobě lidovce Lumíra Kantora, který nahradil Petera Kolibu (za ANO).

Předsednictví výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí zůstalo Zbyňku Linhartovi (STAN), ústavně-právnímu výboru nadále bude předsedat Miroslav Antl (za ČSSD). V čele organizačního výboru bude z titulu funkce předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), mandátový a imunitní výbor povede bývalý místopředseda Senátu Ivo Bárek (ČSSD).

Ze senátorů, kteří v letošních senátních volbách výrazně uspěli, se bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN) stal členem evropského výboru. Do něj zamířil ze školského výboru rovněž zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který byl stejně jako Drahoš zvolen už v prvním kole. Náměstek královéhradeckého hejtmana a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) bude v ústavně-právním výboru, někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (za Piráty) ve výboru pro veřejnou správu.