USA obnovily sankce zacílené na íránský ropný průmysl 5. listopadu. Washington se tak snaží zemi přinutit k akceptování výraznějšího omezení jaderného programu a zastavení vývoje balistických raket a také podpory jemu blízkých sil v Sýrii, Iráku, Libanonu a Jemenu.

"Američané budou na této cestě rozhodně poraženy. Cesta, kterou si zvolily, je špatná a nesprávná," prohlásil Rúhání. "Pokud jsou upřímní a usilují o bezpečnost v regionu, toto není cesta. Pokud jsou upřímní a respektují íránský lid, toto není cesta," citovala dále agentura íránského prezidenta.

"Učinili se ještě více neblaze proslulými ve světě a před naším lidem. Každému je jasné, že chybné a kruté americké sankce uškodí drahému a ctihodnému lidu naší země," dodal Rúhání.

Hlavní bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton v úterý řekl, že Washington zamýšlí tlak na Írán prostřednictvím sankcí ještě vystupňovat a "tvrdě je zmáčknout".

Prezident Donald Trump sankce obnovil poté, co Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Její ostatní účastníci - Německo, Francie, Británie, Rusko a Čína - dohodou nadále ctí.