Jednání mezi EU27 a Británií o smlouvě o britském vystoupení z evropského bloku jsou nyní v závěrečné fázi. Především spor kolem řešení režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem a domácí politické potíže vlády premiérky Theresy Mayové ale znamenají, že vůbec není jasné, zda se podaří včas uzavřít smlouvu, která řeší některé klíčové otázky, včetně britskou stranou vyžádaného přechodného období. Británie by se tak mohla mimo EU ocitnout už za několik měsíců: datum brexitu je 29. března 2019.

Komise už vzhledem k pomalém pokroku při brexitových jednáních dává několik měsíců členským zemím EU i firmám najevo, že by se měly chystat také na situaci, kdy dohoda nebude. Státy se připravovat začaly - například Francie už přijímá některé zákony, určité kroky na národní úrovni připravuje také Česká republika. Komise nyní publikovala sdělení, v němž již v srpnu popisovala případné změny a dopady.

Komise se však zatím k možnosti britského odchodu bez dohody vyjadřovala velmi opatrně. Je to také proto, že hlavním cílem a preferovanou variantou je stále úspěšné uzavření "rozvodové" smlouvy a úspěšná vyjednávání o budoucí podobě vzájemných vztahů. O vývoji jednání, které pokračovalo i o minulém víkendu, dnes kolegium komisařů informoval šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier.

Jak připomněl první místopředseda komise Frans Timmermans, brexit bude znamenat zmatky ať už s dohodou či bez ní. "Máme povinnost zajistit, že škody budou co nejmenší," uvedl dnes před novináři.