Čínská strana jednání naplánované původně na říjen do Pekingu odložila poté, co Washington informoval o dalším prodeji zbraní Tchaj-wanu, který Čína považuje za integrální část svého území, připomíná agentura AP.

Čínský státní tajemník Jang Ťie-čch' a ministr obrany Wej Feng-che se na americkém ministerstvu zahraničí sejdou s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem a šéfem Pentagonu Jimem Mattisem. Dnešní schůzka je podle AP spíše projevem snahy obou stran zastavit ochlazování ve vzájemných vztazích, daleko více se očekává od setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem během summitu skupiny G20 v Argentině koncem tohoto měsíce. Na ní pravděpodobně oba politici otevřou otázku současné obchodní války mezi oběma zeměmi, jejíž dopady jsou už citelné jak ve Spojených státech, tak v Číně, a která může ohrozit globální ekonomiku.

Americký velvyslanec v Číně Terry Branstad dnešní schůzku popsal jako šanci pro "stručnou a jasnou" výměnu názorů ohledně situace v Severní Koreji, lidských práv nebo spolupráce v otázce Afghánistánu a Íránu. Zástupci obou zemí spolu chtějí jednat také o bezpečnostních tématech - třeba o tom, jak zabránit incidentům mezi americkou a čínskou armádou. Koncem září lodě amerického námořnictva propluly blízko Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje navzdory dlouholetému územnímu sporu s Vietnamem. Manévry vyvolaly nevraživost Pekingu, označil je za provokaci.