Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední údaje OSN, staré zhruba dva roky, hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje uvádí, že v tomto konfliktu zemřelo na 50.000 Jemenců.

Spojené státy a Británie minulý týden vyzvaly k ukončení téměř čtyřletého konfliktu, v jehož důsledku se Jemen ocitá na prahu hladomoru, a vyvinuly tlak na Saúdskou Arábii, která čelí kritice za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Mírová jednání se měla konat už v září, ale šíité se k nim nedostavili. Griffiths bude o Jemenu hovořit 16. listopadu před Radou bezpečnosti OSN. Minulý týden v prohlášení uvedl, že se pokusí znesvářené strany přivést k jednacímu stolu do konce měsíce.

Mluvčí OSN Farhán Hak ale dnes oznámil, že cílem je zahájit politické rozhovory do konce roku. Vyjádření zdůvodnil tím, že přimět válčící aktéry usednout k jednáním vždy přináší překážky a cílem OSN je tyto problémy předem vyřešit a zajistit hladký průběh jednání. V současné chvíli se přípravné konzultace soustředí na logistiku, uvedl.

Rozhovory v Ženevě v září ztroskotaly, když se ani po třech dnech nedostavila delegace šíitských povstalců. Ta po OSN požadovala, aby jejich letadlo nemělo mezipřistání v Džibutsku, kde by ho prohledala arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií. Rovněž žádali evakuaci zraněných do Ománu či do Evropy.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v pondělí řekl, že bude usilovat o to, aby RB OSN podnikla kroky k ukončení konfliktu v Jemenu.

Nejmenovaní diplomaté z OSN Reuters sdělili, že Británie a Spojené státy spolupracují na návrhu rezoluce o ukončení konfliktu v Jemenu.