Kac se v Maskatu tento týden účastní konference věnované dopravě. Návštěva izraelského politika přichází necelé dva týdny poté, co do Ománu na pozvání sultána Kábuse bin Saída přiletěl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šlo o první setkání vůdců obou zemí od roku 1996.

"Spolupráce mezi Izraelem a státy Zálivu by měla být rozšířena," uvedl Kac v emailu zaslaném agentuře Reuters. "Izrael toho také může hodně nabídnout, pokud jde o odsolování vody,zavlažování, zemědělství a lékařství," doplnil.

Mezi Izraelem a šesti státy Peského zálivu nejsou žádná komerční letecká spojení.

Indická aerolinka Air India ale letos začala nabízet lety z Indie do Tel Avivu, které prolétávají vzdušným prostorem Saúdské Arábie. Izrael měl od svého založení zákaz využívat vzdušný vzdušný prostor Saúdské Arábie, připomíná Reuters.

Izrael udržuje diplomatické vztahy pouze se dvěma arabskými státy- Egyptem a Jordánskem. Netanjahu nicméně opakovaně v uplynulé době naznačil, že vztahy Izraele s některými jinými arabskými státy se zlepšují.

Izraelská vláda vnímá státy Perského zálivu jako přirozené spojence proti Íránu.

Kac uvedl, že návštěvy izraelských ministrů v zemích Zálivu jsou součástí "širšího trendu posilování vazeb mezi Izraelem a státy Zálivu, a to na základě společných zájmů, vzájemného uznání a potenciálních přínosů pro obě strany, " uvedl Kac a zdůraznil, že spolupráce může vytvořit příležitosti a také země spojit proto společnému nepříteli.