Ze zastupitelstva rozhodnutím soudu vypadl za ANO Jan Pazdírek, naopak v něm za Zelené usedne Marika Kupková. Zelení ve stížnosti poukazovali na nesrovnalosti ve sčítání hlasů, namítali například, že v jednom z volebních okrsků nebyl některým jejich kandidátům započten ani jeden hlas, přestože voliči strany tvrdili, že hlasovali pro celou kandidátní listinu.

Soud nejprve přepočítával hlasy ve dvou ze sedmi desítek okrsků a zjistil pochybení. V jednom z okrsků podle soudu měli mít Zelení o 69 hlasů víc, ve druhém o 341 hlasů víc, než kolik spočítala komise. Soud pak přepočítal hlasy v dalších čtyřech okrscích, závažná pochybení už ale nenašel. Zelené ale po připočtení hlasů volilo 8,43 procenta voličů, oproti původním 8,37 procentům. Po přepočtu jim připadl mandát navíc.

"Chybným nezapočtením některých hlasů pro navrhovatelku v takovém rozsahu tak dle krajského soudu bezesporu došlo k porušení volebního zákona," konstatovala předsedkyně senátu Zuzana Bystřická.

"Máme stejnou sílu jako KDU-ČSL, Žít Brno nebo Piráti. Zároveň ale verdikt soudu ukazuje, že volební systém do komunálních voleb je hodně komplikovaný. Nejen pro komisaře, kteří hlasy sčítají, ale i pro voliče," komentovala přidání mandátu krajská manažerka Zelených Lenka Zemanová.

Starosta Brna-středu a lídr ANO Martin Landa pochybení lituje. "Budeme se zamýšlet nad tím, jakým způsobem vše upravit tak, aby se to neopakovalo. Uvažujeme nad technickými prostředky jako kamery při sčítání, ale také budeme apelovat na jednotlivé strany, aby nominovaly lidi, kteří fyzicky i psychicky vydrží. Přece jen je to mimořádný zápřah," řekl Landa. Zmínil i možné nevyplacení odměn za účast v komisi, je však potřeba zjistit pochybení a diskutovat o tom.

Podle Landy by úbytek mandátu ANO neměl mít vliv na koalici. Potvrdil to i lídr ODS a budoucí starosta Vojtěch Mencl. Koalice ODS, ANO a KDU-ČSL měla mít 28 mandátů z celkových 45, nyní bude mít 27 mandátů. "Na věci to nic nemění. K většině je potřeba 23 mandátů, takže pořád máme dostatečnou rezervu," dodal Mencl.

V městské části má ODS s podporou Svobodných 13 mandátů, ANO nově devět, po pěti mají shodně Piráti, KDU-ČSL a Žít Brno, které před čtyřmi lety volby v Brně-středu překvapivě jako nováček vyhrálo. Do zastupitelstva se dostali ještě Zelení nově s pěti mandáty a SPD se třemi zastupiteli.

Městskou část Brno-střed dosud vedlo Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a Strana zelených. Městská část patří mezi největší v Brně. Má kolem 90.000 obyvatel a rozpočet na letošní rok je přes 800 milionů korun.

Krajský soud eviduje ohledně komunálních voleb téměř čtyři desítky stížností, a to z Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje a také z Vysočiny. Naprostou většinu z nich už zamítl nebo odmítl.