"Pozvání na oslavy 100. výročí republiky, které se konají 28. října na Pražském hradě, jsem obdržela. Vzhledem k mimořádné významnosti tohoto svátečního dne jsem se rozhodla oslavit tento den jiným, pro mne důstojnějším způsobem," napsala ČTK Nerudová. O neúčasti Oslzlého informoval ČTK mluvčí akademie Luboš Mareček.

Štěpánek obdržel pozvánku v pátek. Dnes ráno ještě nebylo jisté, zda do Prahy pojede, či nikoliv. Odpoledne mluvčí brněnské techniky Radana Kolčavová ČTK řekla, že se Štěpánek z účasti omluvil, na Hrad tedy nedorazí.

Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se řada z nich přestala účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání Beka a tehdejšího rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera.

Rektor Bek ani letos zatím pozvání na Hrad neobdržel, uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Pozvánku nedostal ani primátor Brna Petr Vokřál (ANO), uvedl vedoucí jeho kanceláře Ondřej Holík. Podle něj by se primátor i v případě zaslání pozvánky omluvil a 28. října by slavil v Brně. Vokřál byl před volbami prezidenta jedním z těch, kdo podpořil Jiřího Drahoše navzdory tomu, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil podporu Zemanovi. Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) pozvánku dostal a zúčastní se.