Demonstraci zorganizovala skupina, která si podle dřívějšího názvu ostrova říká Aliance Formosa a která byla založena před šesti měsíci. Protestující se shromáždili kolem hlavní budovy prezidentčiny Demokratické pokrokové strany (DPP). Mluvčí aliance označil vysokou účast za velký úspěch.

Vztahy mezi Tchaj-wanem a Pekingem se od roku 2016, kdy se úřadu ujala prezidentka Cchaj Jing-wen, zhoršily. Peking se obává, že prezidentka bude usilovat nezávislost Tchaj-wanu na Číně, což je pro čínskou vládu nepřípustné.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a nikdy se nevzdala možnosti použít proti němu sílu, aby ho dostala pod kontrolu. Letos Čína na Tchaj-wan zvýšila diplomatický tlak, když přesvědčila tři vlády z několika málo států uznávajících Tchaj-wan, aby své stanovisko stáhly. Čína rovněž v okolí ostrova podnikla námořní a letecká vojenská cvičení.

Demonstranti tvrdí, že tchajwanská vláda by si chování Pekingu neměla nechat líbit a prosazují referendum o nezávislosti, aby je Čína podle jejich slov "nespolkla".

Další prezidentské volby čekají Tchaj-wan až v roce 2020. Koncem listopadu se ale budou na celém ostrově konat místní volby, které mohou sloužit jako referendum o dosavadním úspěchu vládnoucí DPP.

Prezidentka Cchaj minulý týden řekla, že bude respektovat status quo v současném vztahu s Pekingem. Dodala však, že se nepodvolí tlaku Číny a hodlá posílit bezpečnost Tchaj-wanu.

Peking už rozhněval plán tchajwanské vlády vyhlásit referendum o tom, zda na další olympiádě bude Tchaj-wan soutěžit jako Tchaj-wan a nikoliv jako čínské Tchaj-pej, jak bylo domluveno při kompromisu na konci 70. let.