Zásah byl namířen proti poslední kapse ovládané takzvaným Islámským státem (IS). "Koaliční nálety na lokalitu Súsa zabily ve čtvrtek před půlnocí 18 civilistů, z toho sedm dětí, a 14 civilistů zahynulo v pátek," řekl AFP ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Při náletech byly rovněž desítky lidí zraněny.

Zabito bylo rovněž devět islamistických radikálů. Dalších pět mrtvých se zatím nepodařilo identifikovat.

Od roku 2014 přišlo v Sýrii při koaličních úderech proti radikálům o život více než 3300 civilistů, uvádí SOHR. Samotná koalice uváděla k 31. srpnu dohromady 1114 mrtvých civilistů v Iráku a Sýrii od zahájení operaci v roce 2014.

Arabsko-kurdská koalice známá jako Syrské demokratické síly (SDF) zahájila 10. září třetí fázi operace Roundup, prezentované jako poslední fáze ofenzivy zaměřené na ukončení přítomnosti IS na východě Sýrie.

Přibližně 3000 džihádistů, převážně cizinců, se pokouší vzdorovat v regionu Hadžín v provincii Dajr az-Zaur. V roce 2014 se bojovníkům IS podařilo získat kontrolu nad skoro polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku, loni ale přišli téměř o veškeré území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky.