Prezident Salva Kiir nařídil propustit všechny válečné zajatce a účastníky války minulý měsíc. Nařízení je součástí nové mírové smlouvy, kterou vláda s povstalci podepsala na začátku září a která má podle nich konflikt definitivně ukončit. Kiir a lídr ozbrojené opozice Riek Machar se zároveň domluvili na sdílení moci v dočasné vládě.

Červený kříž ve svém prohlášení uvedl, že tento týden dohlížel na propuštění 24 vězňů a zajistil mimo jiné jejich bezpečný převoz do lokalit, které si sami vybrali. Organizace také zajistila lékařskou prohlídku propuštěných.

Jižní Súdán se ocitl ve válce dva roky po svém vzniku v roce 2011. Vojenská konfrontace tehdy byla výsledkem sporu mezi Kiirem a jeho tehdejším viceprezidentem Macharem. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly. Prezidentské volby, které se měly konat v roce 2015, byly kvůli násilí odloženy.

Machar ze země uprchl, když v metropoli Juba v červenci 2016 propukly nové boje. Ukončily tak krátkou etapu míru, při níž se Machar opět stal viceprezidentem.

Přestože má být zářijová smlouva definitivní, už dva dny po jejím podpisu propukly v zemi další boje. Z odpovědnosti za nové násilí se strany obvinily navzájem.