Dosud měly USA v Jeruzalémě konzulát určený pro palestinskou agendu. Izraelský server Ynet napsal, že jeho podřízením velvyslanectví v Izraeli USA naznačují souhlas s izraelskou kontrolou nad východním Jeruzalémem a palestinským Západním břehem Jordánu.

Květnovému přestěhování americké ambasády předcházelo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele, což je v rozporu s názorem většiny zbytku světa. Palestinci tehdy zásadním způsobem omezili vztahy s USA.

Agentura AP napsala, že zahrnutí konzulátu pod velvyslanectví je vítězstvím pro amerického velvyslance v Izraeli Davida Friedmana, který delší dobu usiloval o ukončení nezávislosti konzulátu pro palestinské záležitosti. Ministerstvo zahraničí s tím až dosud nesouhlasilo.

Z konzulátu se nově stane "oddělení pro palestinské záležitosti" na velvyslanectví v Izraeli. V praxi to znamená, že úřad nebude používat oddělený komunikační kanál s Washingtonem pro informace týkající se Izraele a Palestinců. Sídlo úřadu se zatím nemění.

Pompeo prohlásil, že nové upořádání neznamená změnu v americké politice vůči Jeruzalému a palestinským územím. Hlavním důvodem je podle něj zefektivnit práci zastupitelství v Jeruzalémě. "USA nadále nezaujímají žádnou pozici vůči otázkám statusu a hranic. Specifické hranice izraelské svrchovanosti v Jeruzalémě jsou záležitostí rozhovorů o konečném statusu mezi oběma stranami," sdělil ministr.

Poradce palestinského vůdce Mahmúda Abbáse Nabíl Šás k dnešnímu kroku USA řekl, že je to "velmi špatné rozhodnutí", které porušuje minulé dohody a je pokračováním Trumpovy politiky uznání Jeruzaléma jako izraelského hlavního města. "Teď ruší poslední spojení s palestinským národem. Říká prakticky, že Jeruzalém je pro Izrael. Toto rozhodnutí nemá nic společného s mírem, komplikuje a znemožňuje ho," řekl Šás. Izraelsko_palestinské rozhovory jsou přerušeny čtyři roky, status Jeruzaléma byl v minulých kolech jednání nejsložitější téma. Palestinci chtěli získat vlastní stát s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.