"Z toho dnešního jednání vyplývá, že máme poměrně velkou shodu v oblasti dopravy, parkování a o něco menší shodu v oblasti bydlení, kdy naše názory na to, jak řešit nedostatek bytů, se v těch technických detailech liší, ale máme společný zájem, aby se tato otázka řešila," řekl lídr ODS a bývalý primátora Bohuslav Svoboda.

"Jednání s ODS bylo čistě o programu. Pokud jde o dopravu a parkování, tak tam ten průnik je téměř stoprocentní. U toho bydlení, tam máme stejný cíl, nicméně ty cesty k němu vedoucí se v některých aspektech liší," řekl předseda zastupitelského klubu ANO a poslanec Patrik Nacher. Občanským demokratům vznik koalice ANO dnes nenabízelo.

Členové ODS se minulý týden domluvili, že vyzvou všechny strany, které se dostaly do zastupitelstva, ke schůzkám. "Nás strašně mrzí, že ostatní strany, tak jak říkaly na prvním povolebním jednání, že s námi budou projednávat program, tak nám ještě nedaly termín," řekla místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Termín schůzky prý přislíbil pouze předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Pokud nebude ODS v koalici, bude podle Udženiji tvrdou a konstruktivní opozicí.

Jednání se všemi stranami nyní nevede ani ANO. "Trochu mě překvapuje, že s některými subjekty jsme doposud žádná jednání nevedli, což by mi přišlo fér," řekl Nacher.

Lídři Pirátů, PS a Spojených sil v pondělí po ukončení prvního kola povolebních debat řekli, že budou jednat pouze společně a schůzky s ODS a ANO neplánují. "Ve chvíli, kdy ODS nenabízí konkrétní koaliční projekt, pak není důvod pokračovat s ODS v jednání," řekl Pospíšil. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib uvedl, že je ODS oslovila, jednání ale odmítli.

Volby v Praze vyhrála ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 zastupitelů a stejný počet křesel má i koalice TOP 09 a STAN. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli.