Nejvíce obětí si bouře Lubán vyžádala ve válkou zmítaném Jemenu, který už v neděli zasáhl silný déšť a vítr. Výrazné škody bouře napáchala zejména v provincii Mahra, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

"Situace v regionu (Mahra) je katastrofická a přesahuje kapacitu místních úřadů," řekl guvernér provincie Mahra Rádžih Bakrít.

Záplavy v provincii Mahra podle OCHA postihly více než 2000 rodin. Bouře poničila elektrické vedení a mnoho lidí se před živlem ukrylo ve veřejných budovách. Na místě pracují záchranáři, do některých těžce přístupných míst se ale zatím nedostali. Bilance obětí tak může ještě stoupat, upozorňuje OCHA.

V pondělí bouře zasáhla Omán, kde v údolí v provincii Zufár u hranice s Jemenem kvůli ní přišel o život jeden muž, uvedly místní úřady.

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí v pondělí odvolal z úřadu dosavadního předsedu vlády Ahmada Ubajda bin Daghra. Důvodem byla neschopnost řešit ekonomickou krizi, přispělo k tomu ale i selhání v souvislosti s tropickou bouří, uvedla AFP.

V květnu se nad jemenským ostrovem Sokotra a jihozápadním Ománem prohnal tajfun Mekunu a vyžádal si 11 mrtvých.