Barnier poznamenal, že hodlá členským zemím poskytnout objektivní popis stavu brexitových diskusí. V minulých týdnech prý jeho tým spolu s Brity tvrdě pracoval na finalizaci celkové dohody, která řeší všechny oblasti včetně otázky irské hranice. "Ještě to není hotovo, zbývá několik věcí," připustil s tím, že ke konečné domluvě je potřeba více času.

V Bruselu řekl dobře informovaný unijní činitel novinářům, že lídři ve středu večer kromě jiného rozhodnou, zda má smysl na listopad svolávat mimořádný unijní summit k brexitu.

Lidé z okolí šéfa vrcholných unijních schůzek Donalda Tuska dopoledne potvrdili, že Mayová své unijní kolegy osloví ve středu před tím, než se 27 šéfů států a vlád bude u pracovní večeře radit, jak dál s nyní zablokovanými jednáními o brexitu. Tusk sám v dopise, kterým šéfy států a vlád na summit pozval, varoval, že riziko odchodu Británie z EU bez dojednané dohody je nyní vyšší než kdykoli dříve.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney je přesvědčený, že dohoda o "řízeném a rozumném brexitu" je možná, a čeká další jednání o stále otevřených věcech. "Ale je asi dobré říci, že mnoho z nich je složitých v důsledku rozhodnutí, která učinila Británie, ne kvůli rozhodnutím EU. Britové se rozhodli odejít z unie, odejít z jednotného trhu i celní unie," poznamenal. Potíže, které brexit znamená pro Irsko, jsou podle něj výrazně větší než pro ostatní unijní země. Právě proto EU trvá na právně závazné pojistce pro řešení situace na irské hranici jako součásti dohody o spořádaném vystoupení Británie z EU, vysvětlil.

S přípravou nadcházející schůzky obeznámený unijní představitel dnes doplnil, že setkání Mayové s ostatními šéfy států a vlád bude přítomen také předseda europarlamentu Antonio Tajani. Je prý pravděpodobné, že někteří lídři se s Mayovou budou chtít ve středu setkat k dvoustranným jednáním. Podle berlínských diplomatů čekají dvoustranná jednání také německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Teprve následně u večeře budou premiéři a prezidenti domlouvat, jak s rozhovory dál. Vyslechnou si zprávu Barniera o postupu jednání a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker by je měl informovat o přípravách na možný "tvrdý brexit", tedy britský odchod bez dohody.

"Všichni chtějí pro úspěch summitu udělat vše, co bude možné. A jako u každého mimořádně komplikovaného jednání až v poslední minutě - nebo dokonce až po ní - zjistíte, zda jste uspěli či ne," řekl Timmermans.

"Myslím, že se dozvíme to, co se v neděli večer dozvěděli velvyslanci. To znamená, že na expertní úrovni se rýsovala nějaká řešení, ale že to nedospělo k politické akceptaci," řekl v Lucemburku novinářům český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. V neděli britský ministr pro brexit Dominic Raab odmítl text, který byl v zásadě domluvený na expertní úrovni, tedy "rozvodovou smlouvu" upravující podobu britského konce v EU k 29. březnu 2019. Klíčovým sporem zůstává vyřešení celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Od neděle se věc neposunula, Barnier by ale mohl například naznačit, jakým směrem by se podle něj měla ve středu večer ubírat diskuse unijních špiček. "Hodiny tikají a máme málo času," podotkl Chmelař.

Podle nizozemského ministra zahraničí Stefa Blocka musí v rozhovorech dříve nebo později přijít "okamžik pravdy", přičemž od počátku bylo jasné, že jednání budou těžká. "Naše pozice je, že smlouva musí být výhodná pro obě strany," poznamenal. Ačkoli prý jeho země doufá v dosažení dohody, začíná se připravovat na "tvrdý brexit".

Německý státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth upozornil, že ačkoli EU stojí o spravedlivou dohodu s Británií, nesmí takové ujednání ohrožovat unijní jednotný trh. Je prý ale optimista a doufá v dohodu. Mayová by podle něj měla být konstruktivní a dostát své odpovědnosti.

Jedna z věcí, o které by ve středu večer mohli prezidenti a premiéři rozhodnout, je svolání mimořádného listopadového summitu unie právě k tématu britského odchodu. Středeční schůzka měla původně sloužit k finálnímu potvrzení smlouvy o britském odchodu a související politické deklarace o budoucích vzájemných vztazích. Nyní by se ale podle Chmelaře mohli šéfové států a vlád začít například bavit o přípravách na situaci, kdy Británie unii opustí bez dojednané smlouvy.

Timmermans dnes před novináři zdůraznil, že Británie i po odchodu z EU zůstáne evropskou zemí. "Máme tolik věcí společných, společně čelíme řadě výzev," řekl a připomněl například bezpečnostní problematiku.