Na koalici v centrálním třetím obvodě se v neděli pozdě večer dohodly ANO, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Budou mít 21 z 33 míst v zastupitelstvu, řekl ČTK lídr ANO a budoucí starosta David Procházka. Strany podepsaly koaliční smlouvu. Podle ní obvod povede starosta a tři místostarostové, z toho jeden neuvolněný, tedy nebude pobírat plat. Prvním místostarostou bude Petr Baloun z ODS, dalšími místostarosty Ondřej Ženíšek (TOP 09) a Stanislav Šec (KDU-ČSL). Strany se shodly na snížení počtu členů rady z 11 na devět. "Věřím, že spolupráce bude fungovat ještě lépe než v současném volebním období. S koaličními partnery máme mnoho společných programových průsečíků a věřím, že se podaří velkou část volebních slibů přetavit ve skutečnost," řekl Procházka, který byl dosud místostarostou. V zastupitelstvu je devět stran. ČSSD, která měla starostu, bude v opozici.

Také ve čtvrtém obvodu Doubravka bude starosta z vítězného hnutí ANO. V koalici bude ještě ODS, která skončila těsně za ANO se stejným ziskem mandátů, součástí nové koalice bude i TOP 09. ČSSD dosavadního starosty bude v opozici. "Koalice bude mít 16 z 25 hlasů v zastupitelstvu. V sedmičlenné radě bude mít ODS čtyři hlasy, ANO dva a TOP 09 jeden," řekl ČTK Soukup. Dosavadní místostarosta Zdeněk Mádr z ODS bude nadále uvolněným místostarostou. ODS a ANO budou mít navíc po jednom neuvolněném místostarostovi.

Radnici v obvodu Slovany povede opět Aschenbrenner z ODS. Starostou je tam od roku 1998 a i letos s náskokem vyhrál. Na koalici se brzo po volbách dohodly ODS, TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň. Bude mít 17 ze 27 mandátů. Místostarosty by měli být Jan Fluxa (TOP 09) a Roman Andrlík (ČSSD). ODS bude mít ještě jednoho neuvolněného místostarostu, v radě bude mít čtyři hlasy, ostatní strany po jednom.

V obvodu Lochotín, kde vyhrálo ANO, se dohodli na koalici zástupci ODS, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a PRO Plzeň a vítěze voleb odsunuli do opozice. Koalice bude mít 14 ze 27 hlasů v zastupitelstvu. "Ano, uvědomujeme si riziko takové křehké koalice, ale hodláme ji posilovat dobrou prací, otevřeným jednáním, spoluprací s ostatními a v neposlední řadě vlastní kázní," uvedly dnes odpoledne strany v tiskovém prohlášení. Starostkou bude Helena Řežábová z ODS. "ODS má starostu, uvolnění místostarostové jsou za ČSSD, TOP 09 a PRO Plzeň. Uvolněný předseda finančního výboru bude za KDU-ČSL," řekla Řežábová ČTK. Strany už podle ní podepsaly koaliční dohodu. Dosud měl obvod jen dva uvolněné místostarosty. "Nahradíme to menším počtem komisí," řekla Řežábová. V sedmičlenné radě by měla mít nejvíc zástupců ODS. Možnost, že se domluví jiné strany a obejdou tak vítězné ANO, naznačila ještě dnes ČTK dosavadní místostarostka a jednička na kandidátce ANO Ivana Mádlová. Do zastupitelstva se v obvodu dostalo osm stran. ANO získalo přes 22 procent hlasů a osm mandátů, druhá ODS měla necelých 16 procent a pět mandátů.

Lada Pešková hj