"My když jsme s ANO začali jednat, tak panu Kroupovi od začátku šlo jen o to, aby byl primátorem. Vzhledem k tomu, že jsme volby vyhráli, tak jsme si mysleli, že primátora by měla mít ODS. Tak si hledal takové partnery, kteří mu na to kývli a šli s ním do koalice," řekl v reakci na vytvoření koalice bez účast vítěze lídr ODS Miloš Vele. Rozhodující slovo podle něj měli Piráti, kteří před nabídkou občanských demokratů dali přednost ANO.

Mezi priority trojkoalice ANO, Pirátů a Společně pro Jablonec patří bytová politika, rozvoj přehrady či obnova sídlišť. Počítá také s oživením městských lázní, novým zázemím pro dům dětí a mládeže Vikýř, novou podobou Horního náměstí, přírodními stezkami pro pěší i cyklisty nebo se zpřístupněním Kantorovy vily. Trojkoalice se chce rovněž zaměřit na bezpečnost ve městě, a to především s důrazem na prevenci kriminality. Větší pozornost chce také věnovat seniorům. Trojkoalici podporuje lékař Michael Vraný zvolený za Novou budoucnost. "Rozhodl jsem se podpořit tuto koalici, protože věřím, že má podpora pomůže optimalizovat chod jablonecké nemocnice," uvedl Vraný.

Novým náměstkem primátora pro ekonomiku bude podle koaliční smlouvy ekonom Štěpán Matek ze Společně pro Jablonec, pozice náměstka pro rozvoj města připadne architektovi Jakubu Chuchlíkovi z Pirátů a pedagog David Mánek z hnutí ANO se stane náměstkem pro oblast humanitní, do níž spadá například školství nebo sociální věci. V radě města zasednou Jan Zeman (ANO), Stanislav Říha (ANO), Jan Polák (Piráti), Jarmila Valešová (Piráti) a Petr Klápště (Společně pro Jablonec). V čele města budou noví lidé, kteří s výjimkou Zemana nemají zkušenosti ani z práce v zastupitelstvu.

Strany, které dosud město vedly, skončí v opozici, nebo se do zastupitelstva vůbec nedostaly. Jablonec uplynulé čtyři roky vedla koalice ODS, ČSSD, Domov nad Nisou, Nová budoucnost a TOP 09.

V Jablonci vybírali voliči z 12 kandidátek, do zastupitelstva se jich dostalo sedm. Pro ODS hlasovalo 22,33 procenta voličů a získala osm mandátů. Druhé ANO má o jeden mandát méně. Třetí Piráti mají pět zastupitelů, čtyři získalo Společně pro Jablonec. Tři mandáty získali Starostové pro Liberecký kraj, dva Nová budoucnost pro Jablonec a jednoho zastupitele má SPD.