Automotive Lighting zaměstnává ve výrobě světlometů pro světové automobilky přibližně 2500 lidí. Vyhlášení stávkové pohotovosti odboráři zdůvodnili neochotou managementu přistoupit na jejich podmínky a podepsat kolektivní smlouvu. Rozhodující šestihodinové jednání o návrzích odborů se podle Fouse konalo 18. září, kolektivní smlouva byla podepsaná ve středu. V souvislosti s jejím uzavřením odboráři vyjednali vyplacení bonusu. Odborová organizace také nově získala uvolněnou funkci předsedy.

Firma se podle odborů zavázala také k tomu, že bude dávat prémie pracovníkům podle délky pracovního poměru. "Po pěti odpracovaných letech pro Automotive Lighging Jihlava dostane pracovník následující měsíc vyplaceno 10.000 korun," uvedl Fous. Jednorázová prémie se bude po pěti letech zvyšovat a za 20 let bude představovat 25.000 Kč. Pro zaměstnance, kteří zůstanou 25 let a déle se už částka zvyšovat nebude.

Deklarovaná průměrná mzda ve firmě se podle Fouse pohybuje kolem 28.000 korun hrubého měsíčně. "Ale je to strašně zkreslené přesčasovými hodinami," uvedl. Doplnil, že výdělky v posledních třech letech stagnovaly a lidé z podniku odcházeli do jiných firem.

Automotive Lighting Jihlava byla založena v roce 1997, původně pod firmou Bosch. V roce 1999 vstoupila do firmy společnost Magneti Marelli, která je součástí koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Od roku 2003 je výhradním vlastníkem jihlavského závodu.