Sánchez a Díaz-Canel se setkali v New Yorku, kde se oba účastní zasedání Valného shromáždění OSN. Agentura Europa Press uvedla, že spolu jednali asi půl hodiny a že návštěva Sáncheze na Kubě by se měla uskutečnit brzy. Podle deníku El País by se tak mohlo stát v rámci jedné ze dvou už naplánovaných Sánchezových cest do Latinské Ameriky - v polovině listopadu jede do Guatemaly a koncem listopadu do Buenos Aires na summit G20.

Naposledy byl předseda španělské vlády v Havaně v roce 1989, kdy se tam José María Aznar a král Juan Carlos I. s manželkou účastnili Iberoamerického summitu. Poslední oficiální návštěva španělského premiéra na Kubě se uskutečnila v roce 1986, kdy tam zavítal socialistický premiér Felipe González.

Agentura Europa Press uvedla, že podle zdrojů z vlády chce španělský premiér "dohnat zpoždění", které v obnovování kontaktů jeho země má oproti jiným zemí. Od rozmrazení vztahů Kuby se Spojenými státy, jejichž předchozí prezident Barack Obama obnovil jejich diplomatické styky v roce 2015, navštívil tuto karibskou zemi například i bývalý francouzský prezident François Hollande či bývalý italský premiér Matteo Renzi.

Loni byl v Havaně tehdejší španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis z bývalé pravicové vlády, který měl připravit návštěvu "na vysoké úrovni", tedy buď premiérskou či královskou. Uskutečnit se měla ještě před odchodem Raúla Castra z čela Kuby, nakonec se ale taková cesta nekonala.

Socialistický premiér Sánchez, který do čela vlády nastoupil letos v červnu, chce podpořit vztahy své země s Latinskou Amerikou. Minulý měsíc navštívil Kolumbii, Chile, Bolívii a Kostariku.