"O půlnoci bylo (v Plzeňském kraji) 48 poruch na vedení vysokého napětí, nyní je to polovina," řekla mluvčí dnes po 12:00. Bez proudu je zhruba 3000 odběratelů, hlavně domácností, nejvíce na Domažlicku a na Klatovsku. Jsou mezi nimi také podnikatelé, ale žádný větší podnik nebo instituce. Podle Jirovcové by měla být většina ze stovky odpojených distribučních transformátorů v provozu ještě dnes, nejpozději v úterý ráno.

Všechny vlastní i externí čety poruchové služby ČEZ, které byly výrazně posíleny, jsou podle Jirovcové v terénu. Na některá místa se ale kvůli podmáčenému terénu i nebezpečí pádu stromů těžko dostávají. "Popadané větve a stromy zpřetrhaly dráty, ale máme například také zlomený stožár vedení u Žihle na severu Plzeňska," uvedla.

Plzeňský kraj na tom byl podle Jirovcové asi nejhůře. Vítr měl podle ní místy sílu jako orkán Kyrill v roce 2007, ale nedělní vichřice byla rychlejší, protože Kyrill trval zhruba dva dny. Energetici byli díky předpovědi na silný vítr připraveni od pátku.

Hasiči stále odstraňují zejména popadané stromy, za dnešek zatím vyjeli na 80 míst v kraji. Nejhorší situace byla na Klatovsku, Domažlicku a Tachovsku, zejména ve vyšších polohách. "Stabilizovali také mostový drážní jeřáb, který u Křenov na Domažlicku povyskočil z kolejí a jeho rameno bylo v 15 metrech nad kolejovým svrškem," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Hasiči ho otočili, aby nikoho neohrožoval.

Podle meteorologa z plzeňského ČHMÚ Pavla Kopečka skončila hlavní vlna vichřice do nedělní půlnoci, poté vítr polevil. V neděli dosahoval rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, nyní je v nárazech maximálně na polovině.