Podle prvních zpráv útočník odjel v bílém voze, jehož poznávací značku se nepodařilo rozpoznat. Výstřely zazněly kolem půl šesté ráno místního času (okolo 4:30 SELČ). Několik střel rozbilo okno místnosti, v níž sedí ochranka ambasády.

Vztahy obou partnerských zemí z NATO se v poslední době zkomplikovaly mimo jiné kvůli obchodním sporům, na jejichž počátku bylo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odpověděl prudkým zvýšením cel na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku.

Už před uvalením cel USA zavedly sankce vůči dvěma tureckým ministrům kvůli zadržování amerického pastora Andrewa Brunsona, který v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže. Ankara, která po USA požaduje vydání duchovního Fethulaha Gulena spojovaného s předloňským neúspěšným pokusem o puč, reagovala sankcemi vůči dvěma americkými ministrům.

Erdoganův mluvčí dnešní útok označil za pokus "vytvořit chaos". "Turecko je bezpečná země a všechny zastupitelské úřady mají zákonem zaručenou ochranu," uvedl mluvčí Ibrahim Kalin na twitteru.

Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že posílilo ochranu bezpečnosti amerických diplomatů a dalších zaměstnanců v Turecku. Mluvčí americké ambasády poděkoval turecké policii za "rychlou reakci".