V převážně zemědělské provincii, jež je nyní domovem více než milionu Syřanů vyhnaných z domovů vládní ofenzivou v jiných částech země, již nyní docházejí zásoby jídla, vody a léků, uvedl UNICEF. Varoval, že bitva o tuto provincii by ještě zhoršila tragickou humanitární situaci panující v oblasti. Podle odhadů OSN žije v Idlibu a okolních povstaleckých oblastech celkem 2,9 milionu lidí.

Syrská armáda ve čtvrtek vyzvala obyvatele provincie, aby umožnili návrat státních institucí do této části země. V letácích, které armáda distribuovala, také stálo, že se válka chýlí ke konci.

Idlib leží u turecké hranice a prezident Bašár Asad v minulosti oznámil, že provincie může být poslední vojenský cíl války. Asadovi se s pomocí Ruska a Íránu podařilo porazit povstalce jinde v Sýrii.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo již nejméně 400.000 obětí na životech a přes 11 milionů obyvatel, což je polovina předválečné populace, musela opustit své domovy, z toho 5,6 milionů lidí uprchlo do ciziny.