Mayová pro šéfa Bílého domu a jeho manželku uspořádala slavnostní večeři v Blenheimském paláci nedaleko Oxfordu, ve kterém se narodil někdejší britský premiér Winston Churchill, k jehož odkazu se Trump hlásí.

Na cestě k paláci proti prezidentově návštěvě protestovalo několik tisíc lidí, podle agentury AP je ale nepravděpodobné, že je šéf Bílého domu byť jen na krátko zahlédl, neboť na místo přiletěl vrtulníkem. Na nádvoří jej čekala vojenská kapela, v paláci zástupci řady velkých britských společností.

V projevu, který úřad britské premiérky zveřejnil před začátkem galavečera, Mayová USA označila nejen za "nejbližšího spojence, ale i nejdražšího přítele". "Duch přátelství a spolupráce mezi našimi zeměmi, našimi vůdci a našimi lidmi, nejmimořádnější ze vztahů, má dlouhou a hrdou historii. Spolupracujme nyní k užitku všeho našeho lidu, abychom vybudovali vzkvétající budoucnost," řekla premiérka Trumpovi.

S Mayovou bude prezident opět jednat v pátek ve venkovském sídle britských ministerských předsedů v Chequers; téhož dnes se má setkat také s královnou na hradě Windsor.

Mayová pozvala Trumpa už před více než rokem na státní návštěvu, po protestech britské veřejnosti kvůli protiimigrační politice amerického prezidenta ale byla návštěva nakonec změněna na pracovní.

Britská premiérka klade na zvláštní vztah své země s USA velký důraz. Podle agentury DPA doufá, že díky dobrému vztahu s Trumpem dokáže brzy po odchodu Británie z Evropské unie zahájit jednání s Washingtonem o dohodě o volném obchodu.

Americký prezident během summitu NATO ale Mayovou nepřímo kritizoval. Řekl, že si není jist, zda přístup její vlády opravdu odráží výsledek referenda z roku 2016, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU. Mayová to vzápětí odmítla. V rozhovoru s britským deníkem The Sun pak Trump prohlásil, že takzvaný měkký brexit prosazovaný Mayovou možnou dohodu Británie a USA zhatí.

Soukromý víkend Trump stráví ve Skotsku, kde mu patří dvě golfová hřiště. V pondělí ho pak čeká v Helsinkách setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Britská policie přijala rozsáhlá bezpečnostní opatření. Během celé Trumpovy návštěvy počítá se zhruba stovkou různých protestů a demonstrací.