Podle rakouského ministra vnitra Herberta Kickla, jehož země v současnosti předsedá Radě EU, panovala na neformální schůzce ministrů osmadvaceti zemí "velmi, velmi široká shoda". Spokojený byl podle agentury APA po skončení jednání také eurokomisař pro otázky vnitra Dimitris Avramopulos. Výsledky schůzky označil za "lepší, než se dalo čekat".

Kickl, který v rakouské vládě zastupuje protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), po jednání rovněž řekl, že široké podpory se dostalo i projektu "vyloďovacích" středisek mimo Evropu. Podle něj se EU pokusí vytvořit "modelový projekt s jedním ze států severní Afriky". Avramopulos nicméně poznamenal, že nezná žádný severoafrický stát, který by chtěl takové středisko hostit.

"Navrhneme (vytvoření) evropské pohraniční policie," oznámil dnes rovněž eurokomisař. Do roku 2020 by podle něj mělo vnější hranice EU strážit 10.000 policistů.

Ne všichni ministři ovšem důraz na ochranu vnějších hranic přivítali. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn jej kritizoval. Evropa podle něj musí ukázat i solidaritu a přijímat lidi v nouzi.

Za Česko se jednání v tyrolské metropoli zúčastnil náměstek ministra vnitra pro vnitřní věci Jiří Nováček.

Už před schůzkou zástupců všech členských zemí EU se v Innsbrucku ráno setkali ministři vnitra Rakouska Herbert Kickl, Německa Horst Seehofer a Itálie Matteo Salvini. Na tiskové konferenci poté potvrdili svůj společný tvrdý postoj vůči migraci. Kickl poznamenal, že tato skupina chce "vyslat jasný vzkaz světu, a zvláště pašerákům, že v budoucnu už nebude možné a nemělo by být možné vkročit na evropskou půdu, jestliže nemáte právo na ochranu".

Italský ministr Salvini zopakoval svou tezi "méně vyplutí z Libye - méně příchodů do EU". Politik, který je šéfem pravicově populistické Ligy, proto vyzval k větší podpoře Libye, která by podle něj měla už na svém území migrantům zabránit v cestě do Itálie. Zároveň by podle něj měla být změněna pravidla záchrany uprchlíků ve Středozemním moři.

Seehofer řekl, že tato trojice ministrů usiluje o evropská řešení, ale jsou si vědomi toho, že to bude "herkulovský úkol". Řekl rovněž, že v jednáních o reformě migrační politiky EU se díky Německu, Itálii a Rakousku "věci daly do pohybu".

Po jednání všech ministrů Seehofer dodal, že Německo dostalo příslib od jedenácti zemí, že budou přijímat migranty, které Německo na své hranici odmítne kvůli tomu, že se už registrovali v jiné členské zemi EU. V červnu kancléřka Angela Merkelová tvrdila, že má tento příslib od 14 zemí, Česko, Maďarsko a Polsko to ale následně popřely. Nejpozději do začátku srpna chce Seehofer dohody o vracení migrantů uzavřít i s Rakouskem, Řeckem a Itálií. Například Salvini ale novinářům po dnešním jednání řekl, že "na zdvořilou otázku německého kolegy Seehofera, který se mě zeptal, zda bychom nepřejímali migranty přicházející z Německa, jsem stejně zdvořile odpověděl: Ne, děkuji!".