Podle zveřejněných výsledků květnového hlasování vyhrála koalice kolem duchovního Muktady Sadra, dosavadní irácký parlament ale nařídil kvůli nesrovnalostem ruční přepočítání hlasů.

Na základě dnešního rozhodnutí soudců se ale hlasovací lístky budou přepočítávat jen tam, kde vzniklo podezření, že docházelo k volebním podvodům, nebo tam, kde zápisy o hlasování obsahovaly formální stížnosti na průběh voleb.

Volební urny se z míst, která budou vybrána k přepočítání, přesunou do Bagdádu, kde se hlasy ručně přepočtou za přítomnosti pozorovatelů OSN. Přesné místo a čas přepočítání soudci stanoví později.

Volby se v Iráku konaly v květnu a byly první od loňské porážky radikální organizace Islámský stát (IS), která od roku 2014 okupovala asi třetinu Iráku. Poprvé byl použit elektronický volební systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení.

Koalice kolem Muktady Sadra se v uplynulých dnech dohodla na spolupráci s blokem Fatah podporovaným Íránem i s uskupením premiéra Hajdara Abádího, které ve volbách skončilo třetí. Ačkoli se tím rozšířily možnosti pro sestavení nové vlády, není zcela jasné, zda dohody přinesou spolupráci všech tří nejsilnějších formací.