Nejméně 12 takzvaných barelových bomb, což jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely, dopadlo podle SOHR na povstalecké území severovýchodě od města Dará. Mluvčí jedné ze skupin, které na místě působí, řekl, že bomby spadly na tři města a vesnice a že další místo zasáhla letadla. Používání tříštivých bomb je kritizováno jako metoda, která ohrožuje civilisty. Tyto zbraně nelze přesně zamířit.

Prezident Bašár Asad v minulosti řekl, že chce získat kontrolu nad touto oblastí, která sousedí s Jordánskem a také Izraelem okupovanými Golanskými výšinami. Armáda ofenzivu avizuje už tři týdny.

Situaci v Dará sleduje Izrael i Spojené státy, které jsou jeho spojencem. Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že syrská vláda "nálety a dělostřeleckými a raketovými útoky" porušila dohodu o klidu na jihozápadě a hrozí jí odveta.

Podle mluvčího jedné z povstaleckých skupin, které bojují pod praporem Svobodné syrské armády (FSA), syrská armáda útoky testuje Spojené státy. "Myslím, že zjišťují dvě věci: vytrvalost FSA a věrnost Ameriky dohodě o klidu zbraní na jihu," řekl. Dohodu podle Reuters pomáhaly sjednávat Spojené státy i Rusko, které je spojencem Damašku.

Izrael nechce mít v blízkosti svého území Íránce ani bojovníky podporované Íránem, k nimž patří libanonský Hizballáh. Libanonský list Al-Achbár, blízký Hizballáhu, dnes otiskl výrok ruského velvyslance v Bejrútu. Ten řekl, že syrská armáda bojuje o jihozápad s pomocí Moskvy. "Izrael nemá žádné oprávnění k akci, která překazí boj proti terorismu," řekl také velvyslanec.