Oznámení termínů přišlo krátce poté, co Torra, jehož vláda je složena ze členů separatistických stran, vyzval v dopise ke schůzce španělského krále. Královský palác list předal španělské vládě s tím, že podle ústavy takové schůzky králi nepřísluší. V dopise psaném katalánsky, který podepsali i dva katalánští expremiéři Carles Puigdemont a Artur Mas, Torra navrhl schůzku s králem v pátek v Tarragoně. Tam má král Felipe VI. přijet zahájit sportovní Středomořské hry.

Jednání s autonomními regiony nabídl Sánchez v souvislosti s katalánskou krizí, která se vyhrotila loni v říjnu, když bývalá španělská pravicová vláda převzala přímou správu Katalánska kvůli separatistickým snahám jeho tehdejšího vedení. Sesazenou regionální vládu pak španělská prokuratura obvinila ze vzpoury a část jejích členů skončila ve vazbě.

Přímá správa Katalánska skončila s novou vládou Quima Torry začátkem tohoto měsíce. Shodou okolností ve stejný den složil přísahu jako nový španělský premiér Sánchez, který se do úřadu dostal na základě vyslovení nedůvěry předchozí vládě Mariana Rajoye parlamentem. Rajoy s vedením Katalánska jednat odmítal a nebyl ochoten ani hovořit o změně autonomního statusu. Právě to by mohlo být předmětem očekávaných jednání Sáncheze s Torrou.

"Chceme krále přijmout ve snaze otevřít etapu dialogu, jednání, uznání, respektu k demokracii a k lidským právům," píše se mimo jiné v dopise adresovaném panovníkovi, který otiskla místní média. Torra, Puigdemont a Mas zároveň králi vyčetli, že ve svém loňském projevu z 3. října ostře kritizoval katalánské separatistické vedení a neodsoudil zákrok španělské policie, která při neústavním referendu o nezávislosti v Katalánsku i za použití obušků a gumových projektilů zabavovala volební urny a bránila lidem hlasovat.

Mas, Torra i Puigdemont, který je nyní v Německu na útěku před španělskou justicí a čeká na rozhodnutí tamního soudu o vydání do vlasti, se v dopisu zmínili i o katalánských politicích, kteří jsou už několik měsíců ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury.

Středomořské hry se konají obvykle jednou za čtyři roky a účastní se jich přes 20 zemí. První ročník této sportovní události se uskutečnil v roce 1951 v Egyptě, naposledy se hry konaly v roce 2013 v Turecku.