Jak MVČR uvádí, v minulosti se soustředil zejména na dobře strukturované povstalecké skupiny, které se snažil přimět k tomu, aby dodržovaly takzvané ženevské úmluvy, které vstoupily v platnost v roce 1950. Ženevské úmluvy jsou jedním z pilířů humanitárního práva, jehož cílem je ochrana obětí válečných konfliktů.

Nyní ale Červený kříž uvádí, že musí svůj přístup změnit a reagovat tak na měnící se povahu bojujících stran, které často nemají pevně danou strukturu, jako tomu bylo v minulosti.

Mezi lety 2001 až 2016 vzrostl počet "vnitřních ozbrojených konfliktů" ze 30 na více než 70, píše se ve zprávě. Rovněž extrémně narostl počet skupin, které v daných konfliktech bojují. "Jen třetina konfliktů se dnes odehrává mezi dvěma stranami," zatímco 44 procent z nich "je vedeno mezi třemi až devíti stranami," uvedl Červený kříž. Příkladem je libyjské město Misuráta, kde bylo v roce 2011 zaznamenáno 236 ozbrojených skupin. Ve válce v Sýrii bylo pak v roce 2014 zmapováno dokonce 1000 jednotlivých skupin.