Lídři obou zemí spolu "hovořili o vývoji v regionu, urychlení mírového procesu a bilaterálních vztazích," stojí v prohlášení.

Jordánsko podepsalo s Izraelem mírovou dohodu v roce 1994. Spolu s Egyptem je jednou ze dvou arabských zemí, které takovou dohodu s Izraelem uzavřely a byly zapojeny do izraelsko-palestinských mírových jednání.

Americký prezident Donald Trump již dříve oznámil, že jeho administrativa pracuje na plánu izraelsko-palestinského mírového řešení. Jeho obsah ale zatím nebyl zveřejněn.

Trumpův zeť a poradce Jared Kushner a americký vyjednavač pro Blízký východ Jason Greenblatt tento týden navštíví Blízký východ, kde budou o plánu jednat.

Palestinci tvoří značnou část jordánské populace a dynastie Hášimovců, k níž král Abdalláh II. patří, funguje jako strážce jeruzalémských muslimských svatyň.

"Premiér Netanjahu zopakoval, že chce zachovat status quo týkající se jeruzalémských posvátných míst," stálo v prohlášení kanceláře izraelského premiéra.

Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí svůj stát.