Protikandidátka nynějšího prezidenta Donalda Trumpa Hillary Clintonová se před volbami dostala do problémů kvůli tomu, že jako ministryně zahraničí v letech 2009 až 2012 používala pro elektronickou poštu soukromý server. Kritika jejího hazardního jednání byla během volební kampaně jedním z hlavních Trumpových trumfů. Budoucí prezident opakovaně žádal její uvěznění.

Vyšetřovatelé FBI nicméně ještě v roce 2016 Clintonovou z podezření z trestného činu očistili, i když jí vyčetli krajně neopatrné jednání. Comey pak několik dní před prezidentskými volbami případ znovu otevřel a oznámil, že se rozhodl Clintonovou znovu vyšetřovat. Jeho rozhodnutí vyvolalo smršť kritiky ze strany demokratů, kteří Comeyho dodnes obviňují, že Clintonové nejspíš prohrál volby.

"Nezjistili jsme, že by (Comeyho) rozhodnutí byla důsledkem jeho politické předpojatosti, ale dospěli jsme k závěru, že jasným a dramatickým odchýlením od úředních norem ministerstva (spravedlnosti) a FBI negativně ovlivnil pověst FBI a ministerstva jako nástrojů spravedlnosti," uvádí se v kontrolní zprávě o osmnáctiměsíčním vyšetřování.

Ministerský dokument podle serveru Politico přináší nové důkazy o tom, že si personál FBI vyměňoval e-mailové vzkazy kritické vůči Trumpovi, které se dostávaly do tisku. Samotného Comeyho zpráva tvrdě kritizuje, že nerespektoval podřízenost vůči nejvyšším představitelům ministerstva spravedlnosti.

Vážnou chybou bylo i to, že Comey krátce před volbami v roce 2016 informoval Kongres, že znovu kauzu Clintonové otevírá. Comey podle generální inspekce neměl ani veřejně vyhlašovat, že je proti trestnímu stíhání Clintonové.

Trump, který loni Comeyho z funkce ředitele FBI vyhodil, ho zahrnuje výčitkami, že vyšetřování kauzy Clintonové vedl zaujatě a chybně, když případ nedotáhl k soudu. Demokraté zase mají Comeymu za zlé, že kauzu znovu těsně před volbami otevřel, i když už o nemožnosti trestního stíhání Clintonové předtím sám hovořil.