Pedagogické fakulty by tak v příštím roce měly dostat z tohoto fondu celkem 200 milionů korun navíc. Letos je pro ně ve fondu vyčleněno 165 milionů korun navíc, ze kterých 70 milionů směřuje na posílení praxe při studiu budoucích učitelů, zbytek peněz jde na růst platů na fakultách.

Akademici dlouhodobě upozorňují, že jsou na fakultách často i nižší platy než v regionálním školství. Někteří vysokoškolští kantoři tak raději odcházejí učit na střední či základní školy. To se podle Plagy musí změnit. "Ruku v ruce s navyšováním prostředků a platů v regionálním školství se musí zvyšovat i odměňování na fakultách vzdělávajících učitele," řekl dnes ministr.

Děkani pedagogických fakult příslib navyšování peněz uvítali. Podle děkana Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Františka Vaníčka by letos peníze navíc mohly stačit na růst o zhruba deset procent. Konkrétně na fakultě UHK byla loni průměrná mzda 32.500 Kč. "V letošním roce očekáváme nárůst o dalších deset procent, ale my bychom potřebovali tento růst i do budoucna udržet," řekl.

Zástupci fakult proto podle Vaníčka společně požádali Babiše, aby zajistil každoroční navyšování částky pro pedagogické fakulty a systémové řešení jejich financování. Plaga podle něj slíbil, že bude konzultovat s rektory, jak se budou dělit peníze na vysokých školách. "My například nejsme schopni konkurovat jiným fakultám v oblasti vědy," poznamenal Vaníček. Ministr podle něj proto uvažuje například i o zavedení resortního výzkumu pro pedagogické fakulty.

Plaga doufá, že navyšování peněz pro pedagogické fakulty může pomoct k zatraktivnění učitelského povolání. Přál by si, aby do školství nastupovalo alespoň 70 procent absolventů pedagogických fakult. To by podle něj mohlo stačit na vyrovnání počtu stárnoucích kantorů, kteří odcházejí do důchodu. V současnosti do škol nenastoupí zhruba polovina všech absolventů učitelství do školství.

Návrh rozpočtu pro příští rok, který vláda zatím neschválila, počítá s růstem platů učitelů i nepedagogických pracovníků v regionálním školství o 16,4 miliardy korun proti letošku. Celkově by se rozpočet školství v příštím roce mohl zvýšit o 25,6 miliardy korun.

Návrh naopak nenaplňuje požadavky vysokých škol, které usilují o tři miliardy korun navíc proti letošku. Ministerstvo financí pro ně počítá s navýšením o 1,8 miliardy korun. V sumě je zahrnuto 700 milionů korun navíc pro lékařské fakulty, které by tuto částku měly dostávat v příštích šesti letech každoročně. Vláda tak chce naplnit svůj slib o zajištění podmínky pro navýšení mediků o deset až 15 procent.