"Po Slovensku se pohybuje minimálně 12.000 toulavých psů. Odhadem máme 40.000 psů, které budou vyvezeny do zahraničí. Slovensko je nechvalně (známo) tím, že jsme největší množírnou psů," řekla novinářům ministryně zemědělství Gabriela Matečná, jejíž úřad zmiňovanou předlohu zákona připravil.

Majitelé psů na Slovensku budou povinni pod hrozbou pokuty nechat psa čipovat nejpozději do 12 týdnů od jeho narození nebo dříve, pokud ho chtějí prodat či darovat. Veterináři pak údaje o psech uloží do centrální evidence, stejně jako změnu vlastníka psa, a tyto údaje poskytnou příslušné obci.

Pro současné vlastníky psů bude až na výjimky platit přechodné období pro čipování zvířete do konce října příštího roku. Přísnější podmínky evidence předpokládá schválený zákon pro chovatele štěňat. Za sociálně slabé obyvatele uhradí náklady na čipování psů stát.

Plošné čipování psů, koček a fretek Slovensko původně zavedlo už dříve, po vlně kritiky ale opatření v roce 2013 zrušilo.

Veterinární inspektoři na Slovensku také dostanou silnější pravomoci, když například budou moci v případě podezření na týrání zvířat vstoupit na soukromý pozemek i bez přítomnosti policie.

Odborníci dříve upozorňovali na případy, že psi za účelem chovu štěňat žijí v nevyhovujících podmínkách, bez veterinárního vyšetření a vhodné stravy. Několik podezřelých případů převozu štěňat ze Slovenska v minulosti vyšetřovali například policisté v Rakousku či v Itálii.

Slovenský parlament také zavedl obsáhlejší definici zvířat, což by mělo zvýšit jejich ochranu. "Cílem zákona bylo, aby se Slovensko zařadilo mezi kulturní země, které zvířata nepovažují za věc, ale za živou cítící bytost," uvedla Matečná.

Přísnější regulace bude podle ministryně platit i pro cirkusy, které by například neměly využívat vybrané druhy divoce žijících zvířat k veřejnému vystupování. Detaily budou známy, až ministerstvo zemědělství zveřejní příslušnou vyhlášku.

V České republice bude povinné čipování psů zavedeno v roce 2020. Příslušnou novelu veterinárního zákona loni schválily obě komory českého parlamentu a v září ji podepsal prezident Miloš Zeman. Povinně čipovat by se měli v Česku všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Také česká norma má zpřísnit podmínky pro chov psů a jejím cílem je omezit množírny.