"S touto metodou nesouhlasíme, protože tento soubor sankcí, které budou přijaty vůči Íránu, neumožní dialog, ale naopak posílí konzervativce a oslabí prezidenta (Hasana) Rúháního. Tento přístup ohrožuje region víc," uvedl šéf francouzské diplomacie.

Le Drian dodal, že Paříž hodlá v plnění dohody pokračovat, i když souhlasí se Spojenými státy v tom, že aktivity Íránu v oblasti balistických raket a regionální hegemonistické ambice je třeba brzdit.

Osud dohody s Íránem je také jedním z hlavních témat první cesty Heika Maase ve funkci německého ministra zahraničí do Washingtonu. "My v Německu, ale i v Evropě jsme rozhodnuti udělat vše pro to, abychom tuto dohodu udrželi při životě, i pro to, abychom k dodržování přiměli také Írán," řekl dnes Maas po prvních schůzkách s americkými kongresmany. "Je to v našem eminentním bezpečnostním zájmu. Nechceme, aby se v našem širším sousedství šířily jaderné zbraně," dodal.

Maas se setká ve Washingtonu s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a bezpečnostním poradcem prezidenta Donalda Trumpa Johnem Boltonem. Oba jsou považováni za zastánce tvrdé linie vůči Íránu.

Americký prezident Donald Trump 8. května oznámil, že USA odstupují od mezinárodní dohody s Íránem, která měla za cíl omezit íránské jaderné aktivity. Zároveň řekl, že se tím obnoví sankce proti americkým i neamerickým společnostem obchodujícím s Íránem. Ostatní signatáři dohody - Rusko, Německo, Francie, Británie, Čína a EU - ale dali najevo, že jsou pro její zachování.