Palestinská samospráva na protest proti otevření americké ambasády odvolala svého zástupce z Washingtonu v úterý.

"Arabské státy nepoškodí, jestliže společně povolají své velvyslance z Washingtonu ke konzultacím," řekl Málikí. Dodal také, že by si arabské vlády měly předvolat americké velvyslance ve svých zemích a "připomenout jim, že Arabové přesun amerického velvyslanectví odmítají". Málikí řekl, že v minulosti se členské země LAS shodly na tom, že přeruší vztahy s jakoukoli zemí, která své velvyslanectví přesune do Jeruzaléma.

USA nové velvyslanectví otevřely v pondělí. Tentýž den se konaly na hranici Pásma Gazy mohutné protesty Palestinců, proti nimž zakročili izraelští vojáci; šest desítek demonstrantů přišlo o život a stovky byly zraněny.

Jak na Málikího výzvu arabské země zareagují, zatím není jasné. Jak připomenula agentura Reuters, někteří členové ligy, například Saúdská Arábie nebo Egypt, mají s USA pevné vztahy.

V Izraeli má většina zemí svá velvyslanectví v Tel Avivu, i když Izrael sjednotil Jeruzalém a označil ho za své nedělitelné hlavní město. Status Jeruzaléma se měl dořešit při izraelsko-palestinských mírových jednáních; Palestinci chtějí, aby se východní část stala hlavním městem budoucí Palestiny.

Palestinská samospráva ve středu stáhla své velvyslance ze čtyř evropských států, které poslaly své zástupce buď na otevření amerického velvyslanectví nebo na předcházející nedělní recepci. Týká se to České republiky, Rumunska, Rakouska a Maďarska.

Na dnešním zasedání Ligy arabských států se hovořilo také o izraelském zásahu proti palestinským demonstrantům z Pásma Gazy. Generální tajemník ligy Ahmad Abúl Ghajt řekl, že zločiny izraelských vojáků by měly být předmětem mezinárodního vyšetřování.

Tentýž požadavek se objevil v závěrečném prohlášení dnešní schůzky. Spojené státy ale už v pondělí v Radě bezpečnosti zablokovaly přijetí usnesení požadujícího mezinárodní prošetření událostí v Gaze.

"Jsme svědky zásadního porušení mezinárodního práva a zákonnosti," řekl Ghajt. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr odsoudil to, co popsal jako "zaměření izraelské okupace na neozbrojené civilisty". Málikí žádal "mezinárodní ochranu palestinského národa, který je bezbranný proti okupační brutalitě".

LAS se shodla, že "izraelské představitele je třeba za jejich zločiny potrestat a oběti je nutné odškodnit".