"Co se týče přestěhování americké ambasády, řekli jsme, že tato záležitost bude mít negativní dopady na arabské a islámské veřejné mínění a povede k určité nespokojenosti a nestabilitě," uvedl Sísí ve svém prvním veřejném vyjádření ke sporu.

"Vyzývám Izraelce, aby pochopili, že reakce Palestinců na tuto otázku jsou legitimní," dodal v televizí přenášeném projevu na konferenci mládeže.

Sísí platí za amerického spojence v regionu. Egypt je také spolu s Jordánskem jediným arabským státem, který podepsal s Izraelem mírovou dohodu.

Spojené státy v pondělí oficiálně přemístily své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. V prosinci ohlášený krok si vysloužil kritiku ze strany Evropské unie, Turecka a Saúdské Arábie.

Přesun také umocnil protesty Palestinců, které se od konce března konají u hranice Izraele a palestinské Gazy. Ta už deset let čelí izraelské a egyptské blokádě. Vládne v ní totiž radikální hnutí Hamás, které vedlo s Izraelem už tři války.

Izrael i USA obvinily Hamás, že zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Izraelská střelba si v pondělí vyžádala kromě desítek mrtvých také více než 2700 zraněných Palestinců.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měly vyřešit mírové rozhovory.