Kromě Rastanu se evakuace týkala i Talbísy a Húly z regionu, který leží mezi městy Hamá a Homs.

Do Rastanu i Talbísy už vjely syrské bezpečnostní jednotky. Armáda oznámila, že spolu se spojenci vytlačila teroristy z "klíčového a centrálního sektoru, který se nachází na křižovatce syrských provincií". Předpokládá se, že evakuovaní bojovníci a civilisté odejdou na sever, do oblastí, které jsou ještě v rukou povstalců.

V rámci květnové dohody týkající se střední Sýrie bylo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) evakuováno 34.500 lidí. Zhruba 150.000 osob se rozhodlo zůstat na místě. SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

"Ode dneška zde není už ani jeden ozbrojený muž, v celé provincii Homs už nejsou zbraně," sdělil v Rastanu homský guvernér Talál Barazí.

SOHR uvedla, že v provincii Homs poprvé od zahájení syrské války v roce 2011 nejsou ozbrojení povstalci, pouze na jejím východní okraji zůstávají oddíly teroristické organizace Islámský stát (IS). Barazí slíbil, že v nejbližších dnech bude znovu otevřena silnice mezi Damaškem a městy Homs a Hamá.

Syrský režim začal v dlouholeté válce vítězit v roce 2015, kdy do konfliktu na jeho straně vstoupilo Rusko. Jeho prezident Vladimir Putin dnes řekl, že ruské válečné lodě vyzbrojené řízenými střelami zůstanou na stálé hlídce ve Středozemní moři, aby mohly reagovat na možné teroristické hrozby. Podle Putina v Sýrii trvá ohrožení teroristickými útoky. Rusko má svou flotilu na pronajaté syrské základně Tartús.