Míra nezaměstnanosti na jižní Moravě dlouhodobě díky konjunktuře klesá. V březnu už činila jen 4,3 procenta, bez práce bylo 35.497 lidí, což znamená oproti únoru další pokles o více než 2000. "Roste nám počet volných pracovních míst, která ale nemáme kým obsadit," uvedl ředitel komory Čeněk Absolon.

Komora nyní oslovuje nemocnice a firmy v regionu s nabídkou pomoci se zajišťováním pracovníků. Odezva je podle Absolona taková, že by firmy přijaly lidi na několik desítek pracovních pozic.

Například firma Olman, která poskytuje úklidové služby, si už teď pomáhá lidmi z Ukrajiny. "Jakmile vláda vyhlásila projekt Ukrajina konečně také pro nekvalifikovanou pracovní sílu, okamžitě jsme od konce roku 2016 začali tento projekt využívat," uvedl jednatel společnosti Martin Olejár. Podle něj je vyhledávání zahraničních pracovních sil téměř nutností.

I přesto, že projekt Ukrajina funguje, jsou podle Olejára bariéry obrovské a dlouho trvá, než vhodný zaměstnanec do Česka přijde. "Od vyhledání pracovníka po jeho předvolání na Generální konzulát ČR a vydání zaměstnanecké karty je ... půl roku. Mnohdy i samotní Ukrajinci ztratí za tak dlouhou dobu motivaci jít do ČR pracovat. Zejména když vyřizují souběžně ještě pracovní víza třeba do Polska, kde tento proces trvá údajně maximálně měsíc. Často se nám stává, že z původně nahlášených uchazečů o práci má nakonec zájem vyřídit zaměstnaneckou kartu do ČR pouze polovina uchazečů, někdy i méně," dodal Olejár.