"Nechci mít dvě uvolněné funkce. I když je to na krátkou dobu, jsem přesvědčený, že jde o správný krok. Mělo by to sloužit i jako ukázka jiným politikům, že pokud člověk získá v jakýchkoliv volbách nějaký post, měl by se vždy rozhodnout, který placený post si bude chtít nechat,"řekl Elfmark.

Nadále chce zůstat poslancem a neuvolněným radním, jemuž náleží jen část odměny, kterou pobíral jako uvolněný člen devítičlenné rady. Zatímco dosud jako radní dostával desetitisíce korun měsíčně, nyní podle něj půjde jen o tisíce korun. Vzdát se zcela místa radního nechce. "I kdyby nějaký zástupce byl, za těch šest měsíců by nebyl schopný se do toho systému zapracovat. Administrativně jde o docela náročnou záležitost. Proto jsme se ve vedení města dohodli, že bych to s určitými úkoly do října dokončil," uvedl Elfmark. Na starosti má například modernizaci dětských hřišť, dokončení auditu odpadového hospodářství nebo koordinaci plánování a rozvoj sociálních služeb na Uherskohradišťsku.

Elfmark upozornil na novelu zákona o kumulací funkcí, kterou představila Česká pirátská strana minulý týden. Zákonodárci, kteří mají krajskou či obecní funkci, by podle návrhu měli pobírat jen jeden plat. Příslušnou úpravu zákona o střetu zájmů chtějí poslanci Pirátů předložit poté, co se k nim případně připojí zástupci dalších frakcí. Pokud novela bude přijata, měla by podle Pirátů nabýt účinnosti do devíti měsíců od schválení.

Devětatřicetiletý Elfmark, který dříve pracoval jako grafik, byl v loňských volbách do Poslanecké sněmovny dvojkou na krajské kandidátce Pirátů. Díky 1504 preferenčním hlasům však předskočil jejího lídra Giuseppe Maiella. Stranu ve Zlínském kraji volilo 8,43 procenta lidí, v celé republice získala 10,79 procenta hlasů.

Do uherskohradišťského zastupitelstva byl Elfmark zvolen v roce 2014 za hnutí Zdravé Hradiště (ZH). Měsíc po volbách však s dalším zastupitelem Františkem Prachmanem členství v hnutí ukončili. Podle Elfmarka se tak stalo kvůli vnitřním neshodám. Oba pak proti vůli ZH umožnili vznik radniční koalice ODS, hnutí KRUH, KDU-ČSL a TOP 09. Elfmark se jako nestraník stal placeným členem rady, což členové hnutí kritizovali.