"Nemáme v úmyslu urychlit jakýmkoli způsobem závody ve zbrojení, právě naopak, budeme rozvíjet konstruktivní vztahy se všemi zeměmi světa," řekl ruský prezident, který zvítězil už v prvním kole voleb s téměř 77 procenty hlasů. Dodal, že jeho vláda se co nejlépe vynasnaží urovnat všechny spory s partnery za pomoci politických a diplomatických prostředků, ale při respektování národních zájmů Ruska.

Putin připustil, že Rusko "ještě musí některé vojenské projekty dovést do logického konce", musí pokračovat ve vývoji zbraní, o nichž ještě veřejnost neví. "Všechno je spočítáno, máme pro tyto účely dost peněz, žádné zvyšování (vojenských) výdajů nebude, žádné závody ve zbrojení nedopustíme," konstatoval ruský vůdce a dodal, že Rusko sníží výdaje na zbrojení letos i v roce 2019.

Začátkem tohoto měsíce ruský prezident představil ve svém projevu k poslancům široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Byl mezi nimi i nový raketový systém Kinžal, který může zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 2000 kilometrů. Rakety mohou nést klasickou nebo nukleární hlavici.

Kreml oznámil, že Putin dnes telefonicky hovořil s nejvyššími představiteli 11 států, mimo postsovětských zemí také Indie, Číny, Japonska a Francie. Telefonát s britskou premiérkou Theresou Mayovou, která v minulých dnech obvinila Rusko z odpovědnosti za otravu agenta Sergeje Skripala, prý prezident "zatím neplánuje".