Žít Brno mělo před čtyřmi lety kandidátku s podporou Pirátů, dohromady získali sedm mandátů mezi 55 zastupiteli Brna. Nyní budou mít kandidátku Piráti a lidé z okolí Žít Brno se na ni mohou hlásit stejně jako ostatní mimostraničtí zájemci.

V pátek členská základna brněnské pirátské organizace rozhodla, že lídrem bude brněnský radní Koláčný. Jedničkou na kandidátce chtěla být i zastupitelka Hana Kašpaříková (za Žít Brno), ale neuspěla. Podporu nezískala stejně jako Hollan ani v primárních volbách na přední místa. Rozhodovala opět členská základna brněnské organizace. Za Žít Brno se do první sedmičky kandidátky dostal jen uvolněný zastupitel Martin Freund, který má na starosti projekty sociálního začleňování. "Na první až sedmé pozici s jistotou nebude ani Matěj Hollan, ani Hanka Kašpaříková. O ostatních pozicích se rozhodne v následujících dnech," řekl ČTK Koláčný.

Hnutí Žít Brno bude jednat o tom, co dál. Podle Hollana to nebude mít žádný vliv na jejich současnou spolupráci v koalici, nicméně podle něj Piráti ukázali, že nemají zájem o témata jako kultura, doprava nebo územní plánování a pouze okrajově mají zájem o sociální projekty, které má na starosti Freund. Podle Hollana je možností mnoho. Zástupci Žít Brno se mohou ucházet o další místa na kandidátce Pirátů, mohou chtít spolupracovat s někým jiným nebo jít do voleb sami a také kandidovat nemusejí. Hollan to nevyloučil, podle něj lidé z Žít Brno vedli život i před vstupem do politiky. On sám se věnoval například boji proti hazardu a angažoval se o sociální začleňování.

Někdejší aktivista a nynější politik Matěj Hollan vzbuzuje emoce celé volební období. Za jeho působení na radnici začaly sociální projekty, které mají za cíl ukončit bezdomovectví v Brně, víc peněz jde i do kultury. Výtky ale vyvolala jeho jízda načerno v MHD, v poslední době sklízel kritiku koaličního hnutí ANO za to, jak vedl resort dopravy. Od dubna proto doprava přejde pod správu náměstka Richarda Mrázka (ANO), který se o něj staral už v minulosti.