Podle izraelských sdělovacích prostředků minulý týden izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron v tajném vzkazu izraelskému ministerstvu zahraničí napsal, že ČR zahájila vnitřní vyhodnocování možností a rizik spojených s přesunem ambasády. Meron ve vzkazu uvedl, že ČR je možnosti přesunu otevřenější vzhledem k tlaku, který Izrael vyvíjí po ohlášení USA a Guatemaly o přemístění jejich zastupitelských úřadů do Jeruzaléma.

Meron také upozornil, že český premiér je pod vlivem proizraelského veřejného mínění. Pro Izrael je podle Merona důležité nadále usilovat o veřejnou podporu otázky Jeruzaléma. Velvyslanec doporučuje využít vlivu prezidenta Zemana coby výmluvného zastánce Izraele. Meron dále upozornil, že Zeman hodlá 25. dubna ve své rezidenci oslavit výročí nezávislosti Izraele.

"Diskuse na toto téma (ambasády) pokračuje a dozvěděli jsme se, že byla zřízena ministerská skupina, v níž je i prezidentův poradce, náměstek ministra zahraničí a premiérův poradce a jednají o možnosti přesunu velvyslanectví do Jeruzalém," stojí v Meronově vzkazu.

Irena Valentová z tiskového oddělení českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) ČTK řekla, že MZV není adresátem zmíněné korespondence, a proto se nemůže vyjadřovat k jejímu obsahu, protože ji nemá k dispozici. Ohledně otázky stěhování ambasády do Jeruzaléma připomněla vyjádření ministra zahraničí Martina Stropnického z konce února, kdy uvedl, že nějakou formu diplomatického zastoupení v Jeruzalémě v rozumné budoucnosti Česká republika zvažuje. "ČR přistupuje k otázce Jeruzaléma otevřeně a nebude ho tabuizovat. Zároveň nechceme rozmělňovat pozici EU ani blokovat dialog s Palestinou," poznamenala Valentová. "Vše bude také záležet na vývoji mírového procesu a na situaci u dalších zemí, které mohou časem přistoupit k otevírání velvyslanectví v Jeruzalémě," dodala.

Izraelské sdělovací prostředky připomínají březnovou zprávu Lidových novin, v níž se uvádí, že Zeman pověřil svůj tým "postrčit" plán na přesun české ambasády. Podle Lidových novin se koncem února v Černínském paláci sešla meziresortní pracovní skupina pro Izrael, v níž zasedají vysocí činitelé ministerstev a úřadu vlády. Hrad na koordinační schůzce zastupoval Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Izraelský list The Times of Israel napsal, že české ministerstvo zahraničí po konzultaci s partnery v Evropské unii je proti přesunu ambasády. Server i24 také připomněl, že přes souhlasnou reakci Zemana na prosincové oznámení Donalda Trumpa, se ČR v prosinci zdržela ve Valném shromáždění OSN hlasování o dokumentu, který Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele odsuzuje. Pro dokument hlasovalo 128 zemí, proti bylo devět. ČR byla mezi 35 státy, které se zdržely, 21 států se nezúčastnilo.