FSA podle svého mluvčího zatím nenarazila na odpor. Město je v obklíčení několik dní a uprchly z něj desítky tisíc lidí.

Erdogan řekl, že celé centrum města je v rukou spojenců turecké armády a vlají nad ním turecké vlajky. "Většina teroristů uprchla se staženým ohonem," prohlásil Erdogan, podle nějž se nyní město čistí od min a zbylých kurdských bojovníků. "V centru Afrínu vlají symboly důvěry a stability místo teroristických hadrů," prohlásil turecký prezident.

Kurdský představitel Hadía Júsuf popřel tureckou zprávu o dobytí města a sdělil agentuře AP, že boje pokračují. Turečtí vojáci a jejich spojenci podle něj provádějí masakry a Kurdové pomáhají civilistům dostat se z města.

Smyslem turecké ofenzivy proti celé pohraniční oblasti Afrín je vytlačit YPG od turecké hranice. Ankara tuto organizaci řadí k teroristickým.

Vstup protureckých oddílů do Afrínu potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). "Turecké jednotky a jejich syrští spojenci získali kontrolu nad několika čtvrtěmi a boje pokračují," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Podle této organizace je postup protureckých oddílů rychlý.

Oddíly syrských protureckých bojovníků do Afrínu vstupovaly podle svého prohlášení z východu i ze západu. Civilisté, kteří ve městě ještě zůstali, se skryli do sklepů, sdělil jeden z nich agentuře AFP.

Boje se odehrávají také ve východní Ghútě u Damašku, z níž civilisté odcházejí po tisících. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dnes se z této části Sýrie evakuovalo na 25.000 lidí.

Rusko jako spojenec Damašku zabezpečuje koridor, jímž mohou civilisté odcházet. Východní Ghúta je v obležení syrské armády od roku 2013 a byla domovem asi 400.000 lidí. Podle centra pro usmíření, které zajišťuje plnění dohody o lokálním příměří, tento týden odešlo od otevření humanitárního koridoru z východní Ghúty více než 68.000 lidí.

Hlavní povstalecká skupina ve východní Ghútě Fajlak ar-Rahman oznámila, že s delegací OSN jedná o příměří, humanitární pomoci a evakuaci naléhavých zdravotních případů.